Bengü Arslan | Hakkında
bengü arslan, moda, sanat, iş dünyası, moda editörü, editör, genel yayın yönetmeni, yayın yönetmeni, moda yazarı, moda sihirbazi, röportaj, toplumsal cinsiyet, spor, kadın çalışmaları, yönetim, spor
18859
page-template-default,page,page-id-18859,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.4,vc_responsive

Bengü Arslan - büyük

2 Ağustos 1984 yılında Adana’da dogdu. 5 yaşında yüzmeye başladı, spora bu kadar erken yaşta başlamasında annesinin çok başarılı bir yüzücü olmasının payı büyüktü. (Annesi, Nesrin Olgun Arslan, 1979 yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmişti, İngiltere ve Fransa arasındaki English Channel olarak da bilinen Manş Denizi’ni 15 saat 47 dakikada geçerek “Manş Denizi’ni yüzerek geçen ilk Türk kadın” unvanını almıştı.) 7 yaşından itibaren birçok yarışmaya katıldı, 1997 ve 1998 yıllarında Çanakkale’de düzenlenen boğaz geçme yarışında iki kere Türkiye Birinciliği kazandı. Aynı yıllarda Uluslararası GAP şenliğinde 3 kere birincilik kazandı. 11 yaşında tenis sporuyla tanıştı, yüzmeye profesyonel olarak ara verdi. Tenis Türkiye Şampiyonaları’nda yedinciliğe kadar yükseldi.1998’de Fransa’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda görev aldı.

Eğitim

universitelogo

Liseyi Adana Almanca Anadolu Lisesi’nde okudu. Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Spor Bilimleri Bölümü‘nden  2007 yılında mezun olan Bengü Arslan 2008 yılında da İletişim Fakültesi Radyo Sinema Televizyon Bölümü‘nden burslu çift anadal öğrencisi olarak ve birincilikle mezun olmuştur. Ardından 2011 yılında FIFA CIES, International Centre for Sport Studies (CIES), Spor Yönetimi Masterını tamamlamıştır. 2012 Bahçeşehir Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Executive MBA yüksek lisansını almıştır.

Üniversitelerarası Tenis Şampiyonası’nda ise bir şampiyonluk bir de ikincilik derecesi aldı.  2006 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Dünya Üniversiteler Spor Federasyonu’nun düzenlediği foruma Türk öğrencilerini temsilen, konuşmacı olarak katıldı. Sportif başarılarının yanı sıra akademik başarılara da imza attı. Antalya’da düzenlenen 1.Ulusal Akdeniz Öğrenci Sempozyumu’nda “Kadın Sporcuların Yer Aldığı Günlük Gazete Haberlerinin Sunum Biçimine Dair Bir İnceleme” adlı çalışma ile Sözel Bildiri dalı birincisi oldu. 2. Ulusal Akdeniz Öğrenci Sempozyumu’nda ise “Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nde Çalışan Kadın ve Erkek Personelin Kadın Yöneticilere Yönelik Tutumlarının Toplumsal Cinsiyet Rol Kategorilerine Göre İncelenmesi” adlı çalışması ile Poster Bildiri dalı birincisi olmuştur.


Diğer dergi ve kitaplarda yay
ınlanan çalışmaları ise şunlardır :

alr300x180-300x180

Annals of Leisure Research Special Issue: Graduate Student Edition” adlı kitapta “An examination of female athletes-related articlesi in Turkish daily newspapers regarding gender stereotypes” başlıklı makale.

SBD

Hacettepe Spor Bilimleri Dergisi’nde “Kadın Sporcuların Yer Aldığı Günlük Gazete Haberlerinin Sunum Biçimine Dair Bir İnceleme”başlıklı makale.

benguarslan-seventeendergi
GD Gazete Dergi Sanayi ve Ticaret A.ş adına çıkarılan Seventeen dergisinin Nisan sayısında hayatı ve başarılarımı anlattığı yazı

UoW-WMIER-Logo-cmyk

“Media coverage of Turkish female athletes in 2004 Olympics” “isimli, Toni Bruce, Jorid Hovden & Pirkko Markula (Eds.).editörlüğünde  “Media Coverage of the 2004 Olympic Games: Missing in Action” adlı Wilf Malcolm Institute of Educational Research-New Zealand and SENSE-Netherlands Publishers tarafından basılan kitapta “Turkish Media Coverage of 2004 Olympics” başlıklı bölüm

GWO

“Attitudes Towards Women’s Work Roles and Women Managers in a Sport Organisation: a case of Turkey” adlı makalem Gender, Work & Organization, isimli Uluslararası Hakemli Dergi, 16 Kasım 2009 (Social Science Citation Index, SSCI)

tff-benguarslan

2010 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Eğitim Yayınları‘ndan Doç. Dr. Canan Koca ile birlikte yazdığı “Kız Çocukları ve Futbol: Toplumsal Cinsiyet Bakış Açısı” adlı kitap yayınlanmıştır.

ab_tr_en_color1

2008’de Avrupa Birliği’nin Makedonya’da düzenlediği  “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konulu öğrenci değişim programına Türkiye temsilcisi olarak katılmış ve Türkiye’de bu konu üzerine yaptığı çalışmaları paylaşmıştır.

hacettepe_universitesi_logo

Hacettepe Üniversitesi‘nde düzenlenen “Yeni Dünya Düzeninde Olimpizm” konulu uluslararası sempozyumda “2004 Olimpiyatlarında Medya” konulu bilimsel çalışmasını sunmuştur.

uefa logo

2010 yılının mayıs ayında İsveç, Stockholm’de düzenlenen UEFA KISS Workshop “Communication & Media”, konulu çalıştaya Türkiye Futbol Federasyonu’nu temsilen katılmıştır.

15975076_10154848559203796_1858446664957548604_o

IASPEGW Kıta Serisi kapsamında Brezilya’da yayınlanan ‘INSPIRING WOMEN IN ASIA: Makıng A Dıfference In Physical Education, Sport And Dance’ kitabının “When There Is A Wıll, There Is A Way”: Inspiring Stories of Successful Women In Turkey bölümünü Canan Koca Arıtan ile birlikte yazdık

Okumak için tıklayın

Bilimsel Derneklere Üyelik

kasfad-antetli-logo-web1

KASFAD (Kadınlar için Spor ve Fiziksel Aktivite Derneği), Kurucu,  Yönetim Kurulu Üyesi (Kurumsal İletişimden Sorumlu)

sporbilimleridernegi

SBD (Spor Bilimleri Derneği) , Üye

iapesgw

IAPESGW (International Association of Physical Education and Sport for Girls and Women) ,  Üye

UNESCO_Logo

UNESCO, Beden Eğitimi ve Spor İhtisas Komitesi, Kadın ve Spor Çalışma Grubu, Üye

Konuk Eğitmenlik ve Konuşmacı Olarak Yer Aldığı Organizasyonlar 

İstanbul Üniversitesi, Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu, Spor Yönetimi Dersi – Konuk Eğitmen, 2012

 Gedik Üniversitesi, Kadın ve Spor konulu panel, Konuşmacı, 2013

 Sports TV, Spor 360 Programı, Kadının Spordaki yeri konulu program, Konuk, 2013

Kurslar ve Sertifikalar

Başkent İletişim Akademisi, Diksiyon- Etkili Konuşma (Topluluk Önünde Söz Söyleme) Programı Sertifikası (2008)

Tenis 2. Kademe Antrenörlük Belgesi (2008)

Yazarlık ve İletişim Danışmanlığı Kariyeri

dergi

Dergicilik kariyerine, AS Aktüel Haber ve Magazin Dergisi’nde editörlük yaparak başlayan Arslan, sonrasında JetSet İstanbul isimli Cemiyet gazetesinde Yazı İşleri Müdürü(Sorumlu) olarak görev yapmıştır. Ardından Salih Keçeci Genel Yayın Yönetmenliği’nde Quality of Magazine isimli tek İngilizce-Türkçe cemiyet dergisinin editörlüğünü de yürütmüştür. Bu süreçte, televizyon kanallarına program formatı hazırlamış ve aynı zamanda ATV’de yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programının editörlüğünü de başarıyla yürütmüştür. Halen bir çok moda dergisinde Moda Editörlüğü ve Moda Yazarlığı yapmaktadır. MAG Dergisi‘nde ve gecce.com ‘da  moda editörlüğünün yanı sıra Q Life Dergisi‘nin de yayın danışmanlığını da yürütmüştür.  2014 yılında yayın hayatına başlayan İtalyan menşeli Lüks Yaşam ve Moda Dergisi RE & REGINA Türkiye‘nin ise Genel Yayın Yönetmenliği‘ni üstlenmektedir.

Bourz - İçerik

2015 yılında Bourz Digital‘i kurarak, ulusal ve uluslararası alanda bir çok önemli şirket ve markaya hizmet vermektedir.

TFF_Logo-3

2010 yılından beri  Türkiye Futbol Federasyonu‘nun da birçok görevde yer almıştır. Son olarak Maç Planlama ve Profesyonel Kurul Sorumlusu görevinin ardından halen UEFA Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Sorumlusu olarak görev yapmakta, ulusal ve uluslararası akademik çalışmalarına devam etmektedir.

www.twitter.com/benguarslan

facebook.com/benguarslan

http://www.linkedin.com/in/bengu

http://www.instagram.com/benguarslan

İletişim için: me@benguarslan.com

BA1

http://instagram.takipcisatinal.net